HISTORIA PARKU


Kazimierski Park Krajobrazowy utworzono w 1979 roku jako ósmy w Polsce i pierwszy w województwie lubelskim. Na obszarze Parku i otuliny znajduje się 11 gmin województwa lubelskiego. Niepowtarzalne walory przyrodnicze, kulturowe i krajobrazowe Kazimierza, Nałęczowa i Puław były znane i doceniane od lat. Dzięki ogromnej podatności lessów na erozję, park ten ulega ciągłym przemianom. Lessowe i wapienne zbocza doliny Wisły oraz doliny Bystrej porastają murawy i zarośla kserotermiczne z wieloma rzadkimi i chronionymi gatunkami.

W obrębie KPK znalazły się fragmenty Płaskowyżu Nałęczowskiego, Równiny Bełżyckiej, Kotliny Chodelskiej, Małopolskiego Przełomu Wisły i Równiny Radomskiej. Subregiony te różnią się między sobą charakterystycznymi cechami krajobrazu.

Dolina Wisły to jeden z najważniejszych korytarzy ekologicznych, umożliwiających gniazdowanie i przeloty ptaków.

Kazimierz Dolny jest unikalnym przykładem krajobrazu kulturowego harmonijnego, dzięki wyjątkowemu zintegrowaniu architektury z bujną roślinnością otuliny krajobrazowej zabytkowego miasta.

Zespół zabytkowy Kazimierza Dolnego uznano za pomnik historii zarządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polski z dnia 8 września 1994 r.

[Na podstawie informacji dostępnych na stronie Polskiego Portalu Turystycznego oraz Kazimierskiego Parku Krajobrazowego]]

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: