BOCHOTNICA


Bochotnica to licząca około tysiąca mieszkańców wieś położona w dolinie Bystrej, 4 km na północ od Kazimierza. Głęboka dolina Bystrej rozszerza się przed ujściem rzeki do Wisły i tu właśnie rozłożyła się Bochotnica.

Główne atrakcje turystyczne miejscowości znajdują się na stokach doliny.

Na północnym zboczu doliny znajdują się nieczynne już kamieniołomy. Skała była eksploatowana metoda komorową, czyli poprzez drążenie chodników – sal z pozostawionymi filarami. Tajemnicze korytarze zachęcają do wejścia – przed czym jednak przestrzegamy, jako że wejście grozi wypadkiem.
Kamieniołomy są atrakcyjne zwłaszcza dla osób zainteresowanych geologią – nawet bez wchodzenia do korytarzy, można w skale dojrzeć odciski małż, głowonogów i innych prehistorycznych stworzeń. Ciekawe jest tez to, że na ścianie zbocza wyraźnie widać granicę miedzy skałami powstałymi w różnych epokach: mezozoikiem i kenozoikiem. Niżej położona skała, biała kazimierska opoka, powstała w ostatnim okresie mezozoiku, nad nią zaś leży krucha „mieszanka” osadowo-krzemionkowa z trzeciorzędu, czyli z pierwszego okresu kenozoiku. Ściana wyrobiska jest objęta ochroną przez wojewodę jako stanowisko dokumentacyjne „Ścianka Krystyny i Władysława Pożaryskich”

Zamek

Nie wiele zachowało się z zamku postawionego na zalesionym wzgórzu nad rzeką Bystra. Nie był to duży obiekt, ale bardzo trudny do zdobycia ze względu na obronne położenie i potężną 50-metrową fosę. Zamek wzniesiono z kamienia na planie wieloboku, początkowo z budynkiem mieszkalnym od północy. Później do murów obwodowych dobudowano z kamienia i cegły drugi budynek od południa z 3 kondygnacjami. Obok niego od płd.-zach. znajdowała się brama wjazdowa. Dziś także wchodzi się do ruin od tej strony. Ocalały tylko dwa fragmenty murów, w tym pokaźne skrzydło południowe z otworami okiennymi i nikłe resztki starszej części północnej. Niestety teren zamkowy jest dość mocno porośnięty roślinnością. Idąc do ruin mijamy mały pomnik ku czci ofiar tzw. „krwawej środy” w roku 1906.


LEGENDA mówi że Kazimierz Wielki w podeszłym już wieku zakochał się w młodej Żydówce Esterce. Aby być blisko ukochanej król umieścił ją w zamku Bochotnicy dokąd potajemnie udawał się spacerem z Kazimierza Dolnego (istnieje też podobno podziemny korytarz łączący oba zamki). Dlatego też tutejszy zamek zwany jest „zamkiem Esterki”. Jak było naprawdę nie wiadomo, co prawda Długosz potwierdza ten związek ale zamek w Bochotnicy nigdy nie był własnością królewską lecz rycerską.
Z zamkiem związana jest też legenda o okrutnej rozbójniczce Annie Zbąskiej, która za swe zbrodnie skazana została na wieczne potępienie i jako duch musi wciąż pilnować i przeliczać swoje skarby. Mają one być ukryte w zamku i w jaskiniach w pobliskim wzgórzu.


[Na podstawie informacji dostępnych na stronie Zamki Polskie oraz e-kazimierz.com.pl]

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: