NAŁĘCZÓW


Miasto uzdrowiskowe położone w dolinie Bystrej i Bochotniczanki. Głównym walorem Nałęczowa jest charakterystyczny klimat sprzyjający przede wszystkim w leczeniu chorób układu krążenia a także niezwykła atmosfera architektury zabytkowej oraz zieleni.

Park Zdrojowy

Stare Łazienki w Parku Zdrojowym

Założycielem i organizatorem Parku Zdrojowego, na którego terenie znajduje się część zabudowań uzdrowiska, był Stanisław Małachowski. Park istniał już w połowie XVIII w., zaś pod koniec XIX w. był powiększony dla potrzeb kuracjuszy. Przecina go szereg alei i ścieżek. Park podzielony jest na 2 części korytem Bystrej, która spiętrzona śluzą rozlewa się w owalny staw.

Drzewostan parku, starannie dobierany i pielęgnowany przez prawie 190 lat, jest chlubą nałęczowskiego uzdrowiska. Obok znanych krajowych gatunków drzew iglastych i liściastych spotyka się tu okazy flory zachodnioeuropejskiej, a nawet amerykańskiej (np. wysokie sosny-wejmutki). Na ponad 20 hektarach rosną m.in. kasztanowce, lipy, sosny i dęby, ale także tulipanowce amerykańskie, katalpy (inaczej surmie) i skrzydłoorzechy chińskie.

Odwiedzający mogą także skorzystać z uroków palmiarnii i ugasić pragnienie wodami mineralnymi. Park Zdrojowy, położony w centrum miasta, jest oazą ciszy i spokoju, gdzie spacerowicze mogą dokarmiać oswojone łabędzie i wiewiórki.

28 kwietnia 2007 roku w jedną z parkowych alei wmurowano 16 zaimpregnowanych glinianych tablic z odciśniętymi dłońmi m.in. Tomasza Kawiaka, Tomasza Bachanka, Adama Faglio, Piotra Fąfrowicza, Ewy i Romana Fleszarów, Mieczysława Olszewskiego, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Tadeusza Boruty i Andrzeja Antoniego Widelskiego, tworząc Aleję Artystów.


Zabytki i muzea

  * Muzeum Stefana Żeromskiego

  ul. Stefana Żeromskiego

  Muzeum Stefana Żeromskiego mieści się w dawnej pracowni pisarza, wybudowanej w 1905 roku według projektu Jana Koszczyc-Witkiewicza. Jest to jednoizbowa budowla z gankiem wspartym na filarach i z dachem krytym gontem. Zbudowana z bali kładzionych “na zrąb”, na wysokiej kamiennej podmurówce, posiada cechy stylu zakopiańskiego. Okna zwrócone na wschód, zajmujące całą szczytową ścianę, zapewniają słoneczne oświetlenie od wczesnych godzin porannych. Chata została wybudowana za honorarium otrzymane za “Popioły” i była letnim domem Stefana Żeromskiego. Pisarz kończył w niej powieść “Dzieje grzechu”, napisał “Dumę o hetmanie”, “Słowo o bandosie” , “Różę”.
  Obecnie w Chacie mieści się Muzeum Stefana Żeromskiego, otwarte 17 czerwca 1928 roku.
  Za Chatą, w dolnej części ogrodu znajduje się Mauzoleum Adam Żeromskiego, syna Oktawii i Stefana, zmarłego na gruźlicę 30 lipca 1918 r. w wieku osiemnastu lat. Strzelista budowla z kamienia wapiennego została zbudowana w 1922 r. według projektu Jana Koszczyc-Witkiewicza.

Na miejscowym cmentarzu pochowana jest pisarka Ewa Szelburg-Zarembina, światowej sławy malarz, grafik i ilustrator książek – Michał Elwiro Andriolli. W pobliżu parku kilkanaście interesujących willi, w stylu szwajcarskim i secesyjnym oraz obiektów w stylu zakopiańskim, m.in. kaplica pod wezwaniem św. Karola Boromeusza i muzeum Żeromskiego. W Nałęczowie mieszkał Gracjana Chmielewski (1840-17 maja 1930) powstaniec 1863 r., kawaler Orderu Virtuti Militari, polski botanik.

Czynne w godz. 10.00 – 16.00 od środy do niedzieli
Poniedziałki i wtorki nieczynne
Muzeum oferuje lekcje muzealne, spacery literackie śladami Stefana Żeromskiego.
Cena:
bilet normalny 3,5zł bilet ulgowy 2,5zł

 • Muzeum Bolesława Prusa
  al. Stanisława Małachowskiego 3, 24-150 Nałęczów
  Kontakt: tel. 081 501 45 52

Muzeum biograficzno-literackie najwybitniejszego pisarza polskiego pozytywizmu zajmuje sale w Pałacu Małachowskich, w których Bolesław Prus zamieszkiwał niejednokrotnie podczas wakacji. Muzeum gromadzi pamiątki i materiały dokumentujące życie i twórczość pisarza, ze szczególnym uwzględnieniem jego związków z Nałęczowem i rodzinna Ziemią Lubelską.

Inicjatorem zorganizowania w Nałęczowie Muzeum Bolesława Prusa był prof. dr Feliks Araszkiewicz, polonista z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wybitny znawca życia i twórczości autora „Lalki”, bywalec Nałęczowa żywo interesujący się jego historią.

Muzeum Bolesława Prusa obok istniejącego od 1928 r. Muzeum Stefana Żeromskiego uzupełnia wiedzę o literackim Nałęczowie, propaguje twórczość autora „Lalki” i jego zasługi w popularyzowaniu działalności Zakładu Leczniczego, przypomina o związkach pisarza z Lubelszczyzną.

Bolesław Prus zawitał do Nałęczowa w roku 1882 jako kuracjusz, z nadzieją wyleczenia lęku przestrzeni (agorafobii). Leczył się i odpoczywał corocznie w latach 1882-1910 pozostawiając wśród mieszkańców żywe wspomnienia. Do dziś jego imieniem nazywane są miejsca, w których najczęściej go widywano: Góra Prusa, wąwóz czy Domek Prusa. Biblioteka nałęczowska nosiła imię Prusa i Żeromskiego, zaś pobudowane w 1904 r. Kąpiele Tanie przeznaczone dla okolicznych rzemieślników i włościan nazwano imieniem Bolesława Prusa dla upamiętnienia szerzonej przez autora oświaty zdrowotnej wśród ludu.

Muzeum, zgodnie z koncepcją F. Araszkiewicza, ma charakter literacki i monograficzny, jeśli chodzi o życie i twórczość Prusa oraz regionalny, to znaczy uwzględniający powiązania pisarza oraz jego życia i twórczości z rodzinną Ziemią Lubelską.

Czynne
od środy do niedzieli 9-15
w poniedziałki i wtorki nieczynne

Koszt uczestnictwa:
bilet normalny 3,5zł, bilet ulgowy 2,5zł


Kościół P.W. Św. Jana Chrzciciela
Adres: ul. Bochotnica 3, 24-140 Nałęczów
Kontakt: (0-81) 50-14-011

Pierwotny kościół, wspominany przez J. Długosza, był drewniany. Następny, również drewniany, wystawił w 1593r Stanisław Samborski. Obecna świątynia p. w. św. Jana Chrzciciela została wybudowana w latach 1730-1772 z fundacji Małachowskich i Gałęzowskich, rozbudowana w latach 1956-1961 (dobudowano 2 nawy boczne, zakrystię i wieżę). W nawie głównej sklepienie drewniane wymieniono na murowane (architekt Karol Siciński). Budynek kościoła murowany, trzynawowy, barokowy, przy rozbudowie starano się dostosować do tego stylu. Ołtarze drewniane, barokowe, w ołtarzu głównym obrazy: św. Jana Chrzciciela i Miłosierdzia Bożego (Bronisław Rudkowski, Częstochowa 1958r.) Ołtarz boczny po prawej stronie nawy głównej mieści obrazy św. Tekli i św. Mikołaja. Po lewej stronie nawy głównej ołtarz z obrazami św. Stanisława Kostki i św. Józefa. W lewej nawie bocznej w ołtarzu znajduje się figura Chrystusa Ukrzyżowanego. W prawej nawie bocznej w 1956 r. przebudowano dawną zakrystię na kaplicę MB Łaskawej. Na chórze muzycznym znajdują się organy 12-głosowe (firma Biernackiego, 1968 r.). Chrzcielnica barokowa, na ścianach kościoła zabytkowe obrazy z XIX w. (Sąd Ostateczny, MB Niepokalana), na wieży kościelnej 2 dzwony wykonane w 1949 r. (23 IX konsekrował je bp Piotr Kałwa).

Msze Święte i Nabożeństwa:

Okres wiosenno- letni
Dni powszednie: 7.00, 17.00, 19.00
Niedziele i święta: 7.30, 8.30, 10.00, 11.15, 17.00, 19.00

Okres jesienno- zimowy
Dni powszednie: 7.00, 16.00, 17.00
Niedziele i święta: 7.30, 8.30, 10.00, 11.15, 16.00, 17.00

Pierwsze czwartki i piątki miesiąca: 15.00
Nabożeństwa majowe i czerwcowe: 19.30
Nieszpory niedzielne i świąteczne : 18.45

[Na podstawie informacji dostępnych na stronie serwisu Nałęczowa

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: