WOJCIECHÓW


Muzeum Kowalstwa

Wojciechowskie Muzeum Regionalne

Piknik w Wojciechowie

Ta niewielka wieś szczyci się również bogatą przeszłością historyczną. Badania dowodzą, że osadnictwo istniało tu  już w VIII w., natomiast kroniki kościelne wspominają o Wojciechowie w 1328 roku. Istniał wtedy drewniany kościół p. w. św. Wojciecha. Pierwszym znanym właścicielem Wojciechowa był kasztelan lubelski Jan ze Szczekockich, herbu Odrowąż.  W połowie XIV w. pobudowano murowane fortyfikacje obronne o strategicznym znaczeniu. W 1481 r. klucz Wojciechowski przejęła wnuczka Jana, Zofia. Poślubiła ona wojewodę Pileckiego Jana herbu Leliwa. Pileccy ufundowali fortalicjum z murowaną wieżą mieszkalną. Ta siedziba stanowiła jak na ówczesne czasy bardzo wygodny obiekt mieszkalny. Miała obszerną klatką schodową, duże zdobione otwory okienne, trzon kominowy i latrynę. Niestety na początku XV w. rozebrano pierwotną wieżę i uformowano nowe wały obronne oraz nową (obecną) wieżę. Następnie Wojciechów przechodzi do rąk Firlejów, herbu Lewart, a później arian Spinków, herbu Prus. Pod koniec XVI w. zajmują oni dobra kościelne i burzą pierwotny, drewniany XIV–wieczny kościół.  Kolejnymi właścicielami są Orzechowscy, herbu Rogala z Chełma. W 1632 r. Paweł Orzechowski buduje rezydencję pałacową, a wieżę przeznacza na cele gospodarcze. Teodor – jeden z potomków Orzechowskich – pod wpływem o. Jezuitów nawraca się i w 1725 r buduje nowy, późnobarokowy, drewniany kościół oraz drewnianą, oszalowaną dzwonnicę na pobliskim cmentarzu. Kolejnymi właścicielami Wojciechowa byli: Morscy, Ostrowscy, Grodziccy, Świeżawscy i Popławscy. Po uwłaszczeniu w 1884 r., miejscowi chłopi przejmują część dóbr wojciechowskich, a w 1909 r. Popławscy wyprzedają resztę gruntów i budynków dworskich chłopom, którzy doprowadzają do ich rozbiórki. Pozostaje tylko wieża i fragment budynku dworskiego, stanowiący własność Urzędu Gminy. Dwie wojny światowe przerywają próby renowacji wieży. Udaje się to dopiero w latach 1972-73.
Gmina znana jest m.in. z przeprowadzanych tu corocznie imprez plenerowych promujących kowalstwo artystyczne (na przełomie czerwca i lipca pod nazwą – Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie) oraz dominującej w krajobrazie zabytkowej Wieży Ariańskiej z początku XVI w.. Obecnie mieści się w niej jedyne w Polsce Muzeum Sztuki Kowalskiej, oraz Wojciechowskie Muzeum Regionalne i Gminny Ośrodek Kultury.

Wieża Ariańska

Trójkondygnacyjna, wybudowana z kamieni i cegieł, wieża wzniesiona w dwóch etapach przed 1527 r. przez starostę lubelskiego Jana Pileckiego. Pilecki po zniszczeniu wcześniejszych umocnień, odbudował je w zmodernizowanej formie i przystosował do broni palnej. Umocnienia otrzymały wówczas kształt czworoboku z wyprofilowanymi trzema bastionikami o zarysie trapezu, a w miejscu czwartego posadowiono wieżowy dwór z zewnętrzną klatką schodową. Wieża miała charakter zarówno obronny, jak i rezydencjonalny. Prawdopodobnie w pierwszej połowie XVI wieku cały dawny folwark otoczono murem ze strzelnicami, by wzmocnić walory obronne założenia. Pozostałości muru zachowały się w pobliżu wieży oraz w ścianie budynku gospodarczego znajdującej się na terenie gospodarstwa usytuowanego przy siedzibie Urzędu Gminy. Po wybudowaniu nowego dworu opuszczona wieża powoli niszczała, odrestaurowana w 1907 roku według projektu Jana Koszczyc-Witkiewicza. Ponownie gruntownie remontowana i rekonstruowana w latach 1971-1974 według projektu Tadeusza Augustynka.

Nazwa: Ówcześni właściciele Wojciechowa Spinkowie byli kalwinami a Orzechowscy byli arianami, stąd też do ich siedziby przylgnęła nazwa „ariańska”, sugerująca wykorzystywanie jej jako zboru, co nie wydaje się być zgodne z rzeczywistością.

Obecnie w Wieży Ariańskiej mieści się Gminny Ośrodek Kultury,Muzeum Regionalne, Muzeum Kowalstwa, Biblioteka Gminna, Punkt Informacji Agroturystycznej oraz Kawiarnia Ariańska.


[Na podstawie informacji dostępnych na stronie Lokalna Organizacja Turystyczna „Kraina Lessowych Wąwozów”, hasło w wikipedii oraz Muzeum Kowalstwa]

Reklamy

One Comment to “WOJCIECHÓW”

  1. Your entire blog, “WOJCIECHÓW | Kazimierski Park Krajobrazowy” was indeed well worth commenting on!
    Really needed to say you did a terrific work. Thank you -Terra

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: