MUZEUM KOWALSTWA


Muzeum to istnieje od 1993 r. Zajmuje najwyższą kondygnację szesnastowiecznej Wieży Ariańskiej.

Znajduje się tu ponad 1000 eksponatów sztuki kowalskiej z kraju i zagranicy. Można tu zobaczyć w pełni wyposażoną, starą kuźnię z paleniskiem, kowadłem, miechem kowalskim poruszanym ręcznie i wszystkimi narzędziami, które kowal wykorzystywał w swojej pracy. Goście mogą tu zagrać marsza kowalskiego na kowadle, zaostrzyć siekierę na ręcznej szlifierce, posłuchać opowieści o pracy kowala i dowiedzieć się dlaczego podkowa przynosi szczęście.

Kowal zawsze świadczył usługi dla ludzi trudniących się rolnictwem. W Muzeum zebrane są metalowe wyroby użytkowe – grace, motyki, kosy, sierpy, topór ciesielski lewostronny, przyrząd do mierzenia długości obręczy kół oraz wasąg i drewniane brony. Każda z tych rzeczy wykonana ręcznie, charakterystyczna dla regionu z którego pochodzi, często podpisana znakiem kowala.

Muzeum posiada bogatą kolekcję wyrobów artystycznych kilkudziesięciu kowali polskich, węgierskich i białoruskich. Są to głównie prace konkursowe, wykonywane podczas Ogólnopolskich Spotkań Kowali, Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich oraz Ogólnopolskich Targów Sztuki Kowalskiej. Wyroby te powstały za pomocą tradycyjnych technik kowalskich, z zachowaniem cech regionalnych.

Zbiory Muzeum z roku na rok stają się bogatsze i bardziej atrakcyjne. W ciągu 15 lat działalności Muzeum zgromadziło niezwykle ciekawe kolekcje kutych: krat, krzyży, zestawów kominkowych, wieszaków, świeczników, podstawek na butelki, wiatrowskazów, szyldów reklamowych, lamp, żyrandoli, kwietników oraz krzeseł.

Oprócz tradycyjnych wyrobów artystycznych znajdują się tu również wyroby niezwykłe: żelazny pas cnoty, repliki broni średniowiecznej, patera na owoce wykonana przez kobietę, zegar słoneczny i wiele innych ciekawych prac.

Muzeum spełnia ogromna rolę w edukacji regionalnej. Pobyt w nim, to lekcja historii kowalstwa polskiego, jego przeobrażeń, zanikających tradycji.

Biorąc pod uwagę fakt, że Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie odwiedza rocznie ponad 8 tys. osób pozostawione tam prace stanowią również doskonała reklamę dla ich wykonawców.

Reklamy

One Comment to “MUZEUM KOWALSTWA”

  1. Wojciechowskie muzeum jest nazwijmy to mekką dla kowali i metaloplastyków z całego kraju. Uwidacznia ono ciężką i kunsztowną pracę dawnych rzemieślników, którzy do tworzenia prac artystycznych, przede wszystkim używali serca, a nie tylko rąk i głowy. Różnorodność wzornictwa świadczy o tym, że każdy z dawnych kowali tworzył w odniesieniu do własnych inspiracji. Miejsce piękne i uduchowione, wzbudza podziw i szacunek.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: